Akif Beki: Bahçeli iktidara ne demeye çalışıyor?

Karar yazarı Akif Beki, Bahçeli’nin Bakan Şimşek’e gösterdiği  “Türk milletini ‘yerel halk’ ifadesiyle değersizleştirmeye hizmet eden müfsit zihniyetin, son günlerde maruz kaldığımız skandalların asal sorumlusu olduğunu hiç kimse inkar edemeyecektir.” tepkisine değinerek, “Sözün muhatabı, görünürde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek. Ama Bahçeli’nin, onu aşan bir şey demeye çalıştığı muhakkak.” dedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in IMF Bahar Toplantıları’nda “locals” tabirini kullanış ve bu da Türkçe’ye “yerel halk” olarak çevrilmişti. Bu tabire tepki gösterenlerden Biri de Devlet Bahçeli’ydi. Bahçeli’nin tepkini köşesine taşıyan Beki’nin “Bahçeli iktidara ne demeye çalışıyor?” başlıklı köşe yazısının ilgili bölümü şöyle: 

“Sözün muhatabı, görünürde Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek. Ama Bahçeli’nin, onu aşan bir şey demeye çalıştığı muhakkak.

Yanlış anlaşılmadıysa tepki gösterenlere Bahçeli de katıldı, şöyle:

‘Türk milletini ‘yerel halk’ ifadesiyle değersizleştirmeye hizmet eden müfsit zihniyetin, son günlerde maruz kaldığımız skandalların asal sorumlusu olduğunu hiç kimse inkar edemeyecektir.’

Ne demek istiyordu, son günlerde hangi skandallara maruz kalmıştık da sorumlusu Şimşek’in zihniyetiydi?

Hazine ve Maliye Bakanı, bir açıklamayla Şimşek’in sözlerine izah getirdi. ‘Locals’ tabirinin, uluslararası finans terminolojisinde ‘yerel yatırımcılar’ anlamına geldiğini söylüyor ve farklı anlamlara çekilerek siyasi malzeme yapılmasını yadırgıyorlardı.

Siyasi malzeme yapanlardan kasıt, Bahçeli değil muhalefettir, ona eminim. Yeni bir iletişim kazası çıkarmayı niye istesinler? Fakat önüne geçmek için seçtikleri ifade, yeni bir iletişim kazası çıkarmaya da müsait. Bakanlığın meramını anlayabiliyorum da Bahçeli o sözü kullanarak kime, ne demek istedi, henüz anlayabilmiş değilim.

‘Son günlerdeki skandallar’ neye gönderme meselâ, çözemedim. En doğrusunu tarafları bilecektir. Ancak o skandallardan biri, Kavala’yı salıverme niyeti olabilir mi? Geçen hafta Abdülkadir Selvi, bu hafta Bakan Şimşek üzerinden Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Parti’ye bir şey deniyorsa ne demeye çalışılıyordur?”

Bakanlık’tan yapılan açıklamayla Şimşek’in kullandığı “locals” tabiri açıkandı. Açıklamada “locals” tabirinin finans terminolojisinde “yerel yatırımcılar” anlamına geldiği belirtildi. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir