Kobani Davası’nda bugün karar bekleniyor: Duruşma öncesi yoğun güvenlik önlemi

Halkların Demokratik Partisi(HDP)’nin eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın yanısıra HDP MYK üyeleri ve yöneticilerinin de aralarında bulunduğu 18’i tutuklu toplam 108 kişinin yargılandığı Kobani Davası’nda bugün karar duruşması görülecek.

YOĞUN GÜVENLİK ÖNEMLİ

Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek duruşma öncesi Sincan Cezaevi İnfaz Kurumları Kampüsü çevresinde yoğun güvenlik önlemleri alındı. Türkiye’nin pek çok şehrinden 300’e yakın avukatın ve yüzlerce vatandaşın izlemeye geldiği duruşmanın görüleceği Sincan Cezaevi önünde onlarca çevik kuvvet aracı, TOMA araçları, yüzlerce çevik kuvvet polisi ve özel harekat polisleri de konuşlandırılmış durumda.

Sincan Cezaevi etrafında yaklaşık bir buçuk kilometrelik güvenlik koridoru oluşturulurken, havadan da polis helikopteri devriye uçuşu yapıyor.

DURUŞMA BAŞLADI

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan duruşma saat 10.00’da başladı.

38’ER KEZ AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET İSTENİYOR

Davada yargılananlar hakkında 29 ayrı suçlamayla 38’er kez ”ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezası isteniyor. Demirtaş, 25 Aralık 2023 tarihinde yaptığı ilk savunmasında ”Hakkımda somut tek bir delil yok, bu bir siyasi intikam davasıdır, hukuken tutuklanmadık, hepimiz siyasi rehineleriz” diye konuşmuştu.

Türkiye’nin farklı şehirlerinde 6-8 Ekim 2014 tarihlerinde yaşanan olaylarda eylemcilerle kolluk kuvvetleri arasında çatışmalar çıkmış ve resmi kaynaklara göre 37 kişi hayatını kaybetmiş, 326’sı kolluk kuvveti olmak üzere toplamda 761 kişi de yaralanmıştı.

SANIKLAR KİMLER

Kobani davası kapsamında 18’i tutuklu olmak üzere toplam 108 kişi yargılanıyor.

Sanıklar arasında; Gültan Kışanak, Sebahat Tuncel, Sırrı Süreyya Önder, Ayhan Bilgen, Ayla Akat Ata gibi siyasetçiler de yer alıyor.

Yargılananlar arasında ayrıca Murat Karayılan ve Cemil Bayık gibi KCK yöneticileri ile PYD Sözcüsü Salih Müslim de bulunuyor.

Davada 2 bin 676 kişi ve kurum ise müşteki (Şikayetçi) olarak bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir